Odnawialne źródła energii w Polsce 

Już od wielu lat w Polsce można zaobserwować znaczny wzrost odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. Które z nich są najchętniej wybierane? Sprawdź jaką pozycję zajmuje zielona energia w Polsce i jak dzięki niej możesz zoptymalizować koszty, jednocześnie dbając o planetę.

Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiedni system zielonej energii do domu?

Zielona energia w Polsce

Definicję OZE można znaleźć w Ustawie z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z nią, są to niekopalne źródła energii, które są odnawialne. Zaliczyć do nich należy energię promieniowania słonecznego, energię geotermalną, hydrotermalna, energię fal, prądów i pływów morskich, a także energię pozyskiwaną z biopłynów, biogazu rolniczego, biogazu i biomasy.

Zielona energia w Polsce to przede wszystkim energetyka solarna. Instalacje fotowoltaiczne i kolektory grzewcze są chętnie wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Wiele osób, chcąc zoptymalizować koszty energii, decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Inne, pozytywnie oceniane źródła energii odnawialnej to m.in. energetyka wiatrowa, wodna, geotermalna i pochodząca z biomasy. Wszystkie te rozwiązania spełniają przesłanki z Ustawy z 20 lutego 2015 r. o OZE.

Gospodarka niskoemisyjna, a OZE

Zmiany klimatyczne, które są bardzo dynamiczne i wpływają na życie wszystkich mieszkańców Ziemi, stały się bodźcem do podjęcia działań zarówno przez rządy poszczególnych państw, jak i organizacje międzynarodowe.

Sprawne wprowadzanie zmian w polskim systemie energetycznym jest możliwe dzięki stosowaniu prawa unijnego i systemów wsparcia, takich jak system FIT, system aukcyjny, a także krajowych programów Mój Prąd i Czyste Powietrze

Głównym celem jest eliminacja paliw kopalnych. UE zakłada, że Europa w 2050 roku powinna uzyskać neutralność klimatyczną. Choć budowa takiego systemu wiąże się z wieloma wyzwaniami, aktualne działania i tendencję mogą świadczyć o tym, że jest to realne założenie.

Jak zmniejszyć koszty energii?

Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty energii i zadbać o planetę pamiętaj o tym, aby wybrać system wykorzystujące OZE, który jest dobrze dopasowany do Twojej nieruchomości. Jeśli zależy Ci na podjęciu rozsądnej decyzji, ale nie potrafisz wybrać optymalnej oferty spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, skorzystaj z pomocy Energonautów. 

Pomożemy Ci w wyborze instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, folii grzewczej czy uzdatniacza wody. Już dziś zastanów się nad modernizacją Twojego systemu grzewczego. Zadbaj jednocześnie o ekologię i swój domowy budżet. Inwestycja w OZE z pewnością będzie dla Ciebie opłacalna!

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *