Program Moje Ciepło 2024 – dla kogo?

Program Moje Ciepło opiera się na finansowym wsparciu w zakupie i montażu pomp ciepła dla osób prywatnych, zamieszkujących w domach jednorodzinnych. Na zakup urządzania będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 7.000 do 21.000 zł. Jednakże, dotacje z programu mają pokrywać do 30% kosztów zakupu i montażu pompy ciepła. Co więcej, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – nawet do 45%.  Budżet całego programu wynosi 600 mln zł i pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego, który jest specjalnym instrumentem finansowym UE.

Jak podaje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) – w samym tylko 2022 roku sprzedano ponad 203 tys. wszystkich pomp ciepła. To z kolei wzrost o 120 proc. w porównaniu z rokiem 2021. W Polsce, w zestawieniu z innymi krajami Europy, najbardziej zyskują na popularności.

Przeczytaj również: Technologie magazynowania energii dla instalacji fotowoltaicznych

Spis treści:

Moje Ciepło 2024 – dla kogo?

Program kierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Mogą być one wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej, grupowej lub szeregowej. Ponadto, dopuszcza się w nich także wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, którego powierzchnia całkowita nie przekracza 20 proc. jego powierzchni.

Moje ciepło 2024 dla nowych budynków – co to oznacza?

Przez nowy budynek mieszkalny rozumie się taki, w przypadku którego, na dzień składania wniosku o dofinansowanie do pompy ciepła:

  • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane;
  • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 roku lub złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 roku.

Jakie pompy ciepła obejmuje dofinansowanie?

W ramach programu możesz zyskać dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła (powietrznych, wodnych i gruntowych). Wykorzystasz je do ogrzewania domu oraz wody użytkowej (lub tylko ogrzewania domu). Zwracamy uwagę na to, że program nie obejmuje pomp ciepła wykorzystywanych wyłącznie do ogrzewania wody. Pompy ciepła Poznań, aby zakwalifikować się do dotacji muszą spełniać wymagania:

  • dla pomp typu powietrze/woda, grunt/woda lub woda/woda minimalna klasa efektywności energetycznej to A++ przy temperaturze zasilania 55°C,
  • dla pomp typu powietrze/powietrze minimalna klasa efektywności energetycznej to efektywności energetycznej to A+ w klimacie umiarkowanym.

Klasę pomp ciepła należy udowodnić za pomocą karty produktu i etykiety energetycznej, stanowiących załączniki do programu. 

Podsumowanie

Program Moje Ciepło jest częścią szerszych działań rządu mających na celu poprawę jakości powietrza. Ponadto, promowanie zrównoważonego rozwoju energetycznego w Polsce. Dzięki wsparciu finansowemu, inwestycja w nowoczesne technologie grzewcze staje się bardziej dostępna dla przeciętnego obywatela. Dzięki temu wszyscy możemy przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *