Pompy ciepła: Ogrzewanie przyjazne dla środowiska i portfela

Pompy ciepła Poznań stanowią innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest ogrzewanie domu w ekologiczny sposób. Jednocześnie, pozwala na wprowadzenie oszczędności do domowych finansów – w szczególności użytkowana wraz z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli szukasz sposobów na zmniejszenie kosztów energii, koniecznie skorzystaj z usług Energonautów i rozważ ich montaż!

Przeczytaj również: Słońce jako źródło energii: Jak działa fotowoltaika i dlaczego jest tak ważna?

Spis treści:

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła są uznawane za najbardziej efektywny i przyjazny środowisku sposób na dostarczanie do budynku zarówno CWU, jak i CO. Najlepiej sprawdzają się w nowym budownictwie, w którym przykłada się wagę do tworzenia konstrukcji z dbałością o izolację termiczną. Jeśli rozważasz wybór takiego systemu grzewczego, koniecznie skonsultuj się z Energonautą. Wykwalifikowana osoba podpowie Ci, jaki system najlepiej sprawdzi się w Twoim domu! Pompy ciepła pozwalają na pozyskiwanie zielonej energii w ekologiczny sposób.

Jest to najtańsze w eksploatacji źródło zarówno ciepłej wody, jak i ogrzewania. Dotyczy to w szczególności systemów składających się nie tylko z pompy ciepła, ale również z paneli fotowoltaicznych. Uznawane jest za najbardziej skuteczne rozwiązanie, które realnie pozwala zoptymalizować koszty energii. Najpopularniejsze rodzaje pomp, które są chętnie wykorzystywane w domach i przedsiębiorstwach, to pompy ciepła powietrze-powietrze, powietrze-woda, grunt-woda i modele absorpcyjne.

Pompy ciepła – rodzaje

  • Pompy powietrze-powietrze – składają się z dwóch jednostek – jednej wewnętrznej, a drugiej zewnętrznej. Ciepło jest pozyskiwane z otoczenia, a następnie odbierane przez czynnik chłodzący przekazywane do obiegu grzewczego w budynku.
  • Pompy powietrze-woda – powietrze pozyskane z zewnątrz wykorzystywane jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  • Pompy grunt-woda – energia jest pobierana z gruntu i wykorzystywana w celu wytworzenia energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
  • Pompy absorpcyjne – wykorzystują nieużyteczne ciepło z dolnego źródła i przy pomocy pary lub gorącej wody z górnego źródła przekształcają je na ciepło użyteczne.

Porównanie z tradycyjnymi źródłami energii

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie źródło zielonej energii w Polsce warto wybrać, pamiętaj o tym, jak prezentują się na tle innych źródeł energii. Przede wszystkim montaż tej instalacji to inwestycja na wiele długich lat. Największą przewagą pomp ciepła nad ogrzewaniem gazowym, kotłami elektrycznymi czy foliami grzewczymi jest ich wydajność – tzw. COP. Jest to współczynnik, który wylicza się dzieląc wartość wytworzonej energii przez pobraną moc elektryczną.

Przykładowo – kocioł elektryczny szacunkowo zużyje 6000 kWh do ogrzania 150 m2. Zakładając cenę 0,94 zł/kWh (stan na 2023 rok) roczny wydatek wyniesie 5640 zł. Z kolei pompa ciepła, aby zapewnić 6000 kWh na rok, pobierze średnio około 1500 kWh. Wtedy koszt rocznego ogrzewania to zaledwie 1410 zł! Choć konkretne wartości będą różniły się w zależności od wybranego modelu pompy, zazwyczaj będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne.

Nie można odmówić im również praktyczności. Ich użytkowanie jest naprawdę proste i intuicyjne, a w dodatku praktycznie bezobsługowe. Warto zwrócić uwagę także na ich wielofunkcyjności – większość pomp ciepła może pełnić również funkcję klimatyzacji podczas miesięcy letnich.

Pompy ciepła, a optymalizacja kosztów energii

Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty energii w skuteczny sposób, koniecznie skorzystaj z pomocy Energonautów. Warto bowiem pamiętać o tym, że choć koszty eksploatacji pomp są stosunkowo niewielkie, samo zamontowanie instalacji to spore obciążenie dla budżetu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy oraz znalezienie dofinansowania. Wówczas czas zwracania się inwestycji ulega znacznemu skróceniu.

Pompy ciepła są praktycznie zeroemisyjne, bezobsługowe, ekonomiczne, a dodatkowo bardzo bezpieczne. Warto rozważyć montaż takiej instalacji wraz z wykwalifikowanymi Energonautami, którzy znajdą dla Ciebie rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *