Dofinansowania w ramach programu Moje Ciepło 2024

Program Moje Ciepło powstał z inicjatywy polskich władz, aby promować ekologiczne i oszczędne ogrzewanie w Polsce. Oferuje dofinansowania na zakup i montaż pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest poprawa komfortu termicznego mieszkańców. Ponadto, redukcja emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób rząd stara się zachęcić obywateli do korzystania z bardziej zrównoważonych źródeł energii. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, dotyczące dofinansowania w ramach tego programu.

Przeczytaj również: Integracja fotowoltaiki z systemami inteligentnych domów

Spis treści:

Dofinansowania Moje Ciepło a Mój Prąd

Program Moje Ciepło jest odpowiednikiem programu Mój Prąd, lecz w pełni go nie zastępuje! Program Mój Prąd wciąż jest oferowany prosumentom, którzy chcą zainstalować dla swojego budynku fotowoltaikę.

Moje Ciepło to zupełnie odrębny program, który ma rozwijać gałąź branży odnawialnych źródeł energii związaną z pompami ciepła. Pompy ciepła, których ma dotyczyć dofinansowanie mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń, jak i zapewniania ciepłej wody użytkowej (lecz nie jedynie do tego drugiego celu).

Jakie są warunki dofinansowania?

Po pierwsze dofinansowanie w ramach programu “Moje Ciepło” jest zależne od stanu technicznego budynku. Od 2023 roku wymóg Ep wynosi maksymalnie 55 kWh/ (m² × rok). W praktyce oznacza to, że dom musi być zaprojektowany i wykonany tak, aby jego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep) nie przekraczało 55 kilowatogodzin na metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Po drugie, wszystkie pompy ciepła (powietrzne, wodne i gruntowe) muszą również spełniać odpowiednie wymagania techniczne. I tak dla:

  • pomp ciepła typu powietrze/woda i pomp ciepła typu grunt/woda lub woda/woda, minimalna klasa efektywności energetycznej to A++ dla temperatury zasilania 55°C;
  • pompy ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku jest to natomiast posiadanie przez nie klasy minimum A+ dla klimatu umiarkowanego.

Ponadto, z programu “Moje Ciepło” wyłączone są budynki, w których znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe! Jak to się ma do komina? Istotny jest cel jego posiadania, ponieważ dotacji nie wyklucza kominek służący do celów rekreacyjnych.

Klasa energetyczna pompy ciepła

Wspomnieliśmy, że dofinansowaniem objęte są pompy ciepła odpowiedniej klasy energetycznej. Jednakże jak o tym zaświadczyć? Klasę określonej pompy ciepła należy udowodnić za pomocą karty produktu i etykiety energetycznej, które stanowią konieczne załączniki do programu.

Ile można dostać dofinansowania?

W programie Moje Ciepło możesz liczyć nawet na 21 000 zł dofinansowania do pompy ciepła. Dofinansowanie wynosi do 30 proc. udziału w kosztach kwalifikowanych i 45 proc., jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny. W praktyce oznacza to nie więcej niż:

  • 7000 zł dofinansowania do pompy ciepła powietrze/powietrze,
  • 7000 zł dofinansowania do pompy ciepła powietrze/woda,
  • 21 000 zł dofinansowania do gruntowej pompy ciepła.

Jak złożyć wniosek do programu Moje Ciepło?

Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków (wynosi ona 600 milionów złotych)

Jednakże, zwracamy uwagę na to, że wnioski przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną – przez GWD (generator wniosków o dofinansowanie) na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co musi zawierać wniosek?

  • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
  • charakterystykę energetyczną budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej, w którym źródłem ogrzewania musi być pompa ciepła,
  • fakturę lub równorzędny dokument księgowy,
  • potwierdzenie dokonania płatności,
  • kartę produktu i etykietę energetyczną zakupionej i zamontowanej pompy ciepła.

Podsumowanie

Program ten stanowi istotny krok w kierunku modernizacji sektora budowlanego w Polsce, promując zrównoważone rozwiązania grzewcze i wspierając dążenie do zmniejszenia śladu węglowego. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z szczegółami programu i rozważenia skorzystania z dostępnych funduszy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci z wszelkimi formalnościami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *