Panele fotowoltaiczne już od kilku lat są chętnie wykorzystywane przez Polaków. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podała informację, że aż 1,3 mln prosumentów korzystało z instalacji PV w lipcu 2023. Zastanawiasz się, czy fotowoltaika to coś dla Ciebie? Sprawdź, czy ta inwestycja się opłaca.
Przeczytaj również: Instalacja systemów fotowoltaicznych na dachu domu
Czy zakup PV się opłaca?
Jakie wydatki warto przeanalizować, aby odpowiedzieć na pytanie, czy zakup PV się opłaca? Przede wszystkim należy określić koszty zakupu paneli fotowoltaicznych, które mają produkować zieloną energię. Ciężko jednoznacznie podać całkowitą sumę potrzebną na nabycie wszystkich komponentów instalacji. Wszystko zależy od rozmiaru, jakości podzespołów i ich zaawansowania technologicznego. Jeśli nie wiesz, jaki system PV jest dla Ciebie odpowiedni — skonsultuj się z nami. Energonauci pomogą Ci w dokonaniu wyboru i przeanalizowaniu kosztów.
Na opłacalność fotowoltaiki wpływa również montaż, na który składają się koszty transportu i instalacji. Jeśli chcesz, aby system PV funkcjonował efektywnie i bezawaryjnie, koniecznie wybierz sprawdzony i doświadczony zespół. Pod uwagę weź również koszty serwisu, który jest niezbędny w celu zachowania instalacji w dobrym stanie jak najdłużej.
Kiedy inwestycja się zwraca?
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest dobre nie tylko dla środowiska, ale również dla budżetu. Po jakim czasie inwestycja może się zwrócić? Zależy to od różnych czynników, m.in. poniesionych nakładów finansowych i źródła pozyskanych środków. Możesz jednak samodzielnie oszacować prognozowany czas. Jak to zrobić?
Od całkowitego kosztu instalacji odejmij wysokość uzyskanych dopłat, dofinansowań bądź ulg. Otrzymany wynik podziel przez różnicę rocznych kosztów rachunków za prąd przed zamontowaniem fotowoltaiki i szacowanego kosztu za energię elektryczną, który będziesz ponosić po montażu fotowoltaiki. Najczęściej przyjmuje się, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w czasie krótszym niż 10 lat.
Inwestycja w PV, a poziom zużycia energii
Kwestię tego, czy inwestycja w fotowoltaikę jest dla Ciebie opłacalna, musisz przeanalizować również pod kątem poziomu zużycia energii w Twoim domu. Jeśli rachunki za prąd są niewielkie, stosunek nakładów do oszczędności i zysków byłby bardzo niski. Wówczas finansową opłacalność fotowoltaiki należałoby poddać w wątpliwość.
Zależność kształtuje się następująco: im więcej prądu wykorzystuje nieruchomość w ciągu dnia, tym bardziej opłacalna jest inwestycja w fotowoltaikę.
Z czego to wynika? Wówczas mniej energii trzeba oddać i przechowywać w sieci. Obniżenie rachunków i faktyczne pozyskanie korzyści związanych z montażem fotowoltaiki dotyczy w szczególności gospodarstw domowych, w których zużycie prądu jest na średnim lub wysokim poziomie.
Jeśli chcesz podjąć rozsądną decyzję i sprawnie przejść przez cały proces instalacji fotowoltaiki, skorzystaj z naszych kompleksowych usług.