Program Czyste Powietrze. Wszystko, co musisz wiedzieć o prefinansowaniu tej inwestycji.

Celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne – w szczególności poprzez zminimalizowanie występowania smogu. Dzięki tej formie dofinansowania właściciele domów jednorodzinnych mają szansę na kupno nowoczesnych źródeł ciepła. Co warto wiedzieć o prefinansowaniu tej inwestycji?

Przeczytaj również: Co czeka program ‘Mój Prąd’ w 2024 roku?

Spis treści:

Czym tak właściwie jest program Czyste Powietrze?

Program zaczął swoje funkcjonowanie w 2018 roku. Jego cel to poprawa jakości powietrza – przede wszystkim poprzez wymianę źródeł ciepła i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Budżet programu to aż 103 miliardy złotych! Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze przeznaczone jest dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych – i nie tylko. Z tej pomocy finansowej w rozpoczęciu korzystania z odnawialnych źródeł energii mogą korzystać też osoby posiadające lokale mieszkalne z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty energii, koniecznie rozważ program Czyste Powietrze. Obejmuje on termomodernizację budynków i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo, na źródła spełniające nowoczesne normy zielonej energii w Polsce. Jeśli nie jesteś pewien czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, skorzystaj z naszej pomocy – Energonautów.

Najważniejsze zasady prefinansowania programu Czyste Powietrze 2024

Dzięki wprowadzeniu prefinansowania programu Czyste Powietrze, możliwe stało się otrzymanie środków jeszcze przed rozpoczęciem realizowania inwestycji.

Kto ma prawo skorzystać z tego rozwiązania? Kwalifikują się osoby, których miesięczny dochód nie jest większy niż 1564 zł na mieszkańca lub 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Ten typ pomocy finansowej mogą otrzymać osoby, które kwalifikują się do najwyższego lub podwyższonego poziomu dofinansowania na zieloną energię. Warunkiem otrzymania środków jest nie tylko złożenie wniosku, ale również zaświadczenia przeciętnego dochodu oraz umowy zawartej z wykonawcą przedsięwzięcia. Dotację wypłaca się na rachunek wykonawcy. 

Jak złożyć wniosek?

Aby rozpocząć korzystanie z odnawialnych źródeł energii z pomocą środków z programu Czyste Powietrze, konieczne jest prawidłowe złożenie wniosku. Składa się je do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego obszar działania obejmuje lokalizację danego budynku czy lokalu mieszkalnego. Można dokonać tego przez serwis “gov.pl”, bezpośrednio przez system GWD (Generator Wniosków o Dofinansowanie), w urzędzie lub za pośrednictwem banku. 

Program to ważna pomoc, która może być nieoceniona podczas optymalizacji kosztów energii. Jeśli zastanawiasz się czy jest to opcja dobra dla Ciebie, możesz skorzystać z naszych usług. Energonauci przeanalizują Twoje potrzeby i pomogą w dokonaniu rozsądnej inwestycji. Skontaktuj się z nami!

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *