Jak działają magazyny energii i dlaczego są wartościowym elementem nowoczesnego systemu energetycznego?

Magazyny energii to wartościowy element nowoczesnego systemu energetycznego. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie niezależności energetycznej podczas korzystania z fotowoltaiki, a także poprawienie opłacalności inwestycji. Czym są magazyny energii i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przeczytaj również: Folie grzewcze: Komfort, efektywność i oszczędności w ogrzewaniu domu 

Spis treści:

Czym są magazyny energii?

Magazyny energii to urządzenia służące do przechowywania energii. Są niezwykle przydatne w sytuacji, w której produkcja energii elektrycznej przez instalację odnawialnych źródeł energii jest większa niż jej zużycie. Magazyny te stosuje się przede wszystkim w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Wyprodukowana energia w pierwszej kolejności trafia na bieżące zużycie. Dopiero wówczas, gdy jej ilość jest większa niż zapotrzebowanie, jest transportowana do urządzenia. Gdy magazyn staje się w pełni naładowany, nadwyżka wyprodukowanej energii może trafić do sieci. Ważne jest to, że podczas dni, w które energia z fotowoltaiki nie jest produkowana, magazyn staje się źródłem energii i nie jest konieczne pobieranie jej z sieci. Jest to nie tylko sposób na optymalizację kosztów energii, ale również zapewnienie niezależności energetycznej. Zazwyczaj montuje się je w pomieszczeniach gospodarczych.

Magazyny energii, a zielona energia w Polsce

Magazyny energii są niezwykle ważne dla popularyzacji i rozpowszechnienia zielonej energii. W ciągu ostatnich lat odnawialne źródła energii stały się niezwykle ważnym elementem polskiego systemu elektroenergetycznego. Setki tysięcy nowych, domowych mikroelektrowni sprawiły, że dwukierunkowa sieć dystrybucyjna zaczęła zmagać się z problemami technicznymi. Instalacje fotowoltaiczne czasem samoczynnie się wyłączają, a utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności systemu jest wymagające. Poza tym, uzyskanie zgody na nową instalację OZE jest czasem dość trudne. Magazyny energii stanowią skuteczne rozwiązanie problemów.

Znowelizowanie Prawa Energetycznego i wprowadzenie nowych form dofinansowania sprawiło, że montaż magazynów energii stał się jeszcze bardziej opłacalny niż dotychczas.

Ustawodawca w 2021 roku wprowadził nowe regulacje dotyczące magazynów energii. Zlikwidowane zostały podwójne opłaty dystrybucyjne, a koszty budowy magazynów mogą być kwalifikowane w planach rozwoju. Nieustannie wzrastające koszty energii sprawiają, że z roku na rok zainteresowanie magazynami staje się coraz większe. Choć zbyt wiele zmiennych wpływa na jednoznaczne wskazanie czasu, w którym inwestycja się zwraca, można dokonać szacunkowych obliczeń. Zakładając, że magazyn kosztuje 25 tysięcy, a użytkowa pojemność urządzenia to ok. 9,6 kWh, w ciągu 10 lat magazyn dostarczy około 35 040 kWh, a zysk wyniesie 0,71 gr za 1 kWh (z uwzględnieniem kosztu urządzenia).

Optymalizacja kosztów energii z magazynami energii

Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty energii, koniecznie rozważ montaż fotowoltaiki wraz z magazynem energii. W celu zaplanowania inwestycji skorzystaj z pomocy Energonautów i zwiększ swoje bezpieczeństwo energetyczne oraz finansowe. Oszczędności wiążą się przede wszystkim z eliminacją dodatkowych opłat za przekroczenie zamówionej mocy oraz poboru energii biernej. Możliwość ograniczenia zamówionej mocy znacznie zwiększa pewność inwestycji.

Jedną z głównych wad magazynów energii jest wysoka cena ich montażu. Na szczęście jednak, można korzystać z dostępnych dofinansowań. Wśród nich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na program Mój Prąd 4.0, z którego można otrzymać maksymalnie 16 tysięcy złotych. Z kolei program Energia dla wsi to okazja do otrzymania sumy o wartości 20% kosztów kwalifikowanych. Prognozy wskazują, że koszty będą spadały wraz z popularyzacją urządzeń. Dzięki skorzystaniu z usług Energonautów wybierzesz rozwiązanie, które zapewni Ci największe ograniczenie kosztów przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.

Magazyny energii są doskonałym uzupełnieniem systemów fotowoltaicznych. Warto rozważyć ich montaż – przede wszystkim ze względu na nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej.

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *