Uzdatniacze wody a wydajność ogrzewania: Jak kamień wpływa na koszty i efektywność systemów grzewczych

Jednym z problemów związanych z różnymi systemami grzewczymi jest zbyt wysoki stopień twardości wody. Wiąże się z nim powstawanie kamienia kotłowego. Obecność osadu w instalacji skutkuje często miejscowym wzrostem temperatury, a także niedogrzaniami. Czasem staje się również przyczyną poważnej awarii. Szacuje się, że koszty ogrzewania mogą wówczas wzrosnąć nawet o 8%! Czy warto stosować w domu uzdatniacze wody Poznań i kiedy zdecydować się na ich montaż?

Przeczytaj również: Pompy ciepła: Ogrzewanie przyjazne dla środowiska i portfela

Spis treści:

Jaką rolę pełni woda w instalacji grzewczej?

W większości instalacji grzewczych medium zasilającym jest woda. Właśnie dlatego bardzo ważny jest nie tylko wybór systemu grzewczego dopasowanego do specyfiki danego budynku, ale również zadbanie o samą jakość wody. Woda jest nośnikiem ciepła, a jej głównym zadaniem jest umożliwienie kontrolowania temperatury. Woda złej jakości może mieć destrukcyjny wpływ na ogrzewanie w domu. Osady i kamień sprzyjają korozji, przyspieszają zużycie instalacji i uniemożliwiają efektywne optymalizowanie kosztów energii. Dlatego bardzo często wyjątkowo korzystnym krokiem okazuje się korzystanie z uzdatniaczy wody

Czym jest kamień kotłowy?

Kamień kotłowy jest twardym osadem. Powstaje na skutek rozkładu magnezu i wapnia w wodzie pod wpływem wysokiej temperatury. Osadza się na ściankach rur, pokrywa elementy grzejne i sprawia, że na dłuższą metę koszty ogrzewania domu znacznie rosną. Z biegiem czasu, ilość kamienia może stać się tak duża, że znacznie zmniejszy się średnica rur, a oddawanie ciepła z instalacji ulegnie widocznemu zmniejszeniu. Kamień kotłowy może doprowadzić nawet do bezpośredniego uszkodzenia systemu grzewczego!

Warto pamiętać o tym, że problem związany z kamieniem kotłowym nie dotyczy wszystkich rodzajów systemów grzewczych – w tym m.in. folii grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Wynika to z tego, że ten system ogrzewania nie pozwala na ogrzewanie wody użytkowej. Mimo tego, nawet osoby decydujące się na tę instalację grzewczą powinny rozważyć zakup uzdatniacza wody. Muszą bowiem poza zakupem folii, zainwestować w urządzenie do ciepłej wody. 

Uzdatniacze wody. Co można dzięki nim uzyskać?

Zarówno, gdy korzystasz z tradycyjnych systemów grzewczych, jak i wykorzystujących zieloną energię bezpiecznych i wydajnych folii czy instalacji fotowoltaicznych, uzupełnionych o systemy ogrzewające wodę, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą z naszego zespołu Energonautów

Wybierzemy dla Ciebie ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb. Dzięki naszej pasji i doświadczeniu w biznesie dowiesz się jaki uzdatniacz wody będzie dla Ciebie idealny!

Zielona energia w Polsce nieustannie się rozwija. Dzięki wybraniu uzdatniacza do wody wraz z naszym ekspertem, przysłużysz się środowisku naturalnemu, a jednocześnie obniżysz swoje rachunki. Woda w Polsce klasyfikowana jest jako twarda (średnia zawartość kamienia wynosi 322 mg CaCO₃/l). Dzięki uzdatniaczowi wysokiej jakości usunięte zostaną jony magnezu i wapnia, a powstawanie kamienia zostanie widocznie zredukowane. Tym samym cała instalacja grzewcza będzie mogła pracować efektywniej i oszczędniej. 

Uzdatniacze wody. Korzyści

  1. Ochrona urządzeń pracujących przy użyciu podgrzanej wody. Uzdatniacz wody nie tylko poprawia wydajność systemu grzewczego, ale także chroni wszystkie urządzenia korzystające z podgrzanej wody, takie jak czajniki, pralki, zmywarki, baterie łazienkowe i kuchenne. Dzięki zmiękczeniu wody, osady kamienia nie osadzają się na elementach tych urządzeń, co wydłuża ich żywotność.
  2. Redukcja ilości detergentów. Zmiękczona woda ma lepszą zdolność do rozpuszczania detergentów, co oznacza, że potrzebujesz mniej detergentów do prania i zmywania. To nie tylko przekłada się na oszczędności, ale również na zmniejszenie wpływu chemikaliów na środowisko.
  3. Ułatwione utrzymanie czystości. Brak osadów z kamienia ułatwia utrzymanie czystości w domu. Nie musisz walczyć z uporczywymi osadami na kranach czy powierzchniach sanitarnych.

Optymalizacja kosztów energii często idzie w parze ze stosowaniem ekologicznych rozwiązań, bezpiecznych dla środowiska. W naszej ofercie znajdują się urządzenia do uzdatniania wody zarówno wodociągowej, jak i studziennej, dlatego skorzystaj z naszej pomocy w wyborze idealnego uzdatniacza do wody. Dzięki dopasowaniu urządzenia do specyfiki budynku i instalacji grzewczej, dowiesz się jak zmniejszyć koszty energii skutecznie i efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *