Termomodernizacja i jej pozytywny wpływ na Twoje rachunki 

Rachunki za prąd i ogrzewanie domu systematycznie rosną. Z tego powodu wiele osób szuka sposobów na wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Jednym z efektywnych rozwiązań może okazać się termomodernizacja. Dzięki takiej inwestycji możliwe jest nie tylko obniżenie wydatków, ale również zmniejszenie emisji zanieczyszczeń trafiających do środowiska.

Przeczytaj również: Ruszyła nowa edycja Programu ‘Kawka Bis’!

Spis treści:

Termomodernizacja. Jak ją przeprowadzić?

Termomodernizacja umożliwia zainstalowanie w budynku źródła ciepła, które ma mniejszą moc grzewczą, a tym samym jego eksploatacja jest tańsza. Budynki, które nie są dobrze zaizolowane, tracą dużą ilość ciepła generowanego przez system grzewczy. Aż 20-30% może uciec przez dach, a kolejne 20-30% przez niezaizolowane ściany. Termomodernizacja domu jest kluczowa dla wszystkich osób, które chcą wymienić system grzewczy i zamontować instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii np. panele słoneczne Poznań. Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty energii z wykorzystaniem zielonej energii w Polsce, skontaktuj się z nami – Energonautami. Nasi specjaliści doradzą Ci, jaki system OZE najlepiej sprawdzi się w Twoim budynku.

Z jakich etapów składa się proces termomodernizacji domu? W pierwszej kolejności należy ocieplić dach, przegrody zewnętrzne, strop i podłogi. Z reguły konieczna jest też wymiana okien. Drugi etap polega na wykorzystaniu termostatów i zmodernizowaniu instalacji centralnego ogrzewania. Dopiero na samym końcu przychodzi czas na wymianę źródła ciepła na nowe, wykorzystujące zieloną energię.

Termomodernizacja – korzyści

Właściwa izolacja domu to inwestycja, która niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala skutecznie zoptymalizować koszty energii. Co możesz zyskać optymalnie ocieplając dom?

  • Termomodernizacja w połączeniu z zainstalowaniem nowego systemu centralnego ogrzewania (wykorzystującego zieloną energię) pozwoli Ci obniżyć rachunki. Jest to możliwe dzięki zniwelowaniu problemu uciekania energii cieplnej przez newralgiczne punkty w powłoce budynku.
  • Przysłużysz się środowisku – po termomodernizacji zmniejsza się emisja CO2 i smogu do atmosfery.
  • Dobrze zrealizowana inwestycja nie tylko poprawia efektywność energetyczną budynku, ale również jego stan techniczny.

Ulgi i dotacje na termomodernizację

Dzięki dofinansowaniom wspierającym termomodernizację, zrealizowanie inwestycji staje się dostępne na wyciągnięcie ręki. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać m.in. z programu Czyste Powietrze oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

Termomodernizacja to skuteczny sposób na optymalizację kosztów energii. Jednak sama realizacja inwestycji z reguły wiąże się z dużymi kosztami. Warto skorzystać np. z programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie można uzyskać m.in. w formie dotacji lub częściowego pokrycia spłaty kapitału kredytu bankowego. Środki są wpłacane bezpośrednio na rachunek kredytowy beneficjenta, a realizacja programu skończy się dopiero w 2029 r. Głównym warunkiem zakwalifikowania się jest wymiana pieca na źródło ciepła spełniające wyznaczone wymagania. Jednocześnie, możliwe jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na obniżenie podstawy opodatkowania o wydatki, które zostały poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Należy pamiętać o tym, że ulga dotyczy już istniejących domów, które nie są w stanie budowy.

Termomodernizacja budynku to skuteczny sposób na zoptymalizowanie kosztów energii. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze dla Ciebie i Twojego domu, skorzystaj z pomocy Energonautów.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *